Jest wiele osób które chciałoby przejść na zdrowszy tryb żywienia. Jednak wiele z nich sądzi, że jest to dla nich nieosiągalne pod kątem finansowym. Nic bardziej mylnego! Prosta dieta 1500 kcal wcale nie musi być droższa od tej, którą stosujesz obecnie. Wystarczy, że będziesz mądrze wybierał składniki, rezygnując z tych najbardziej szkodliwych. A jeśli niedaleko siebie masz jeszcze rynek warzywny czy inny mały sklepik, w którym warzywa i owoce są tańsze niż w supermarketach – będzie Ci jeszcze łatwiej.

Dieta 1500 kcal zasady

O czym trzeba pamiętać, aby dieta 1500 kalorii efekty dała szybkie i zadowalające osobę na niej będącą? Kluczem jest stosowanie podstawowych, fundamentalnych zasad zdrowego żywienia. Przede wszystkim zamiast jeść dwa czy trzy razy dziennie jedzmy pięć mniejszych posiłków, planując je zawsze o stałych porach. Odstępy między nimi powinny wynosić trzy-cztery godziny, a ostatnie danie zjedzmy nie później niż trzy godziny przed zaśnięciem.

Dobra dieta redukcyjna 1500 kcal będzie również zachowywała prawidłowe proporcje między najważniejszymi składnikami odżywczymi. W przypadku węglowodanów, białek oraz tłuszczów stosunek ten powinien wynosić 15-20% – 30-35% – 45-50%. Co jeść na diecie 1500 kalorii by to osiągnąć? Warzywa świeże lub gotowane na parze. Nieprzetworzone owoce. Produkty z pełnoziarnistych, zdrowych mąk. Czy w końcu niskotłuszczowe mięsa.

Dieta 1500 kcal co jeść jeszcze? Przede wszystkim wszystko to, co jest bogate w błonnik pokarmowy. Wspomaga on bowiem nasze trawienie i sprawia, że dłużej możemy mieć nieodczuwanie głodu. Polecane są u kasze (gryczana i jęczmienna), brązowy ryż, żytni chleb czy płatki i otręby zbożowe. Koniecznie przyłóżmy się też do tego, by nasza dieta odchudzająca 1500 kcal była wolna od jedzenia wysokoprzetworzonego, zawierającego dużo konserwantów, barwników, sztucznych aromatów, tłuszczów, soli i cukru.

Ćwiczenia na diecie 1500 kcal

Powyższa dieta zakłada stworzenie dość mocnego deficytu kalorycznego. Dlatego też nie zaleca się podejmowania na niej bardzo dużej, wymagającej aktywności fizycznej. Idealne będą za to chociażby dłuższe, spokojne przejażdżki rowerem, wydłużone spacery po parku czy lesie lub rekreacyjne pływanie w jeziorze czy na basenie. Dieta na 1500 kcal dziennie idealnie zgra się także z mniej wymagającymi zajęciami fitness, spacerami z kijami nordic walking czy tańcem. Omijajmy natomiast te aktywności, które spalają w krótkim czasie ogromną ilość kalorii, są bardzo wymagające dla naszego organizmu. To bowiem nie czas na bieganie maratonów czy ostre wyciskanie ciężarów na siłowni.