Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Jeden, ale nie jedyny. Druga, nawet ważniejsza kwestia, to prawidłowa dieta dla aktywnych fizycznie. Bez niej, nawet uprawiając sport, ciężko będzie schudnąć i osiągnąć wysokie wyniki sportowe. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na to, jak może wyglądać dobra dieta dla sportowca. Przy wyborze tej idealnej dla nas powinniśmy się kierować typem uprawianej aktywności, własnymi upodobaniami kulinarnymi, a także opinią specjalisty dietetyka wydaną na podstawie wyników przeprowadzonych wcześniej badań.

Dieta dla sportowca żeby schudnąć i mieć super wyniki

Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Dlatego też tak popularna staje się dieta wegetariańska dla sportowców, a nawet jej wersja wykluczająca wszelkie składniki pochodzenia odzwierzęcego, czyli dieta wegańska dla sportowców. Jeśli na nią postawimy, pamiętajmy że musimy dostarczyć organizmowi takich produktów roślinnych, które zbilansują ilość białka pozyskiwanego z mięsa. Czym zastąpić mięso w diecie sportowca? Dobre będą tu chociażby fasola, orzechy, soczewica, ryżowa komosa, soja, spirulina, tempeh czy roślinne odżywki białkowe. Jeśli zaś chodzi o węglowodany w diecie sportowca wegetarianina lub weganina, idealne będą tu rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywa i makarony, kasze różnego typu czy płatki jaglane, owsiane, żytnie czy nawet te gryczane.

Inny, także coraz popularniejszy sposób odżywiania się przez osoby aktywne, to dieta ketogenna dla sportowców. Jest to wysokotłuszczowy sposób odżywiania pozostawiający w żywieniu odpowiednią ilość białka, natomiast eliminujący węglowodany. Takie żywienie mocno motywuje organizm do spalania tłuszczu zamiast węglowodanów. Dieta keto dla sportowców oparta jest więc o takie składniki jak tłuste ryby i owoce morza, tłuste mięso i przetwory z niego wykonane, nabiał, jaja, masło, oliwy, oleje, orzechy, nasiona, pestki, a także warzywa.

A co w sytuacji, gdy lekarz odradził nam spożywanie glutenu? Nie ma problemu! Z pomocą przyjdzie dieta bezglutenowa dla sportowców. Ale oczywiście może ją stosować także każdy chętny. Często podawana jest ona na przykład jako dieta dla sportowca biegacza. Eliminujemy tu zboża takie jak pszenica, jęczmień, owies i żyto, nabiał, napoje zbożowe, a także wszystkie produkty stworzone na bazie białej mąki. Zastąpmy je kaszą jaglaną lub gryczaną, warzywami i owocami oraz wszelkimi produktami posiadającymi na opakowaniu oznaczenie “bezglutenowy”.

Każda z powyższych diet jest dostępna jako dieta pudełkowa dla sportowców. Bo przecież nie każdy ma czas na to, by po pracy i treningu przygotowywać sobie pyszne, zdrowe jedzenie na ten lub następny dzień. Co więcej, catering dietetyczny dla sportowców będzie idealnie zbilansowany i bardzo różnorodny. Nie musimy się też martwić jeśli jakiegoś konkretnego składniku nie lubimy – wiele firm cateringowych pozwala na stosowanie wykluczeń wprowadzanych do swojego menu.