Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Do niedawna była ona owiana złą sławą, jako miejsce szare, zniszczone i pozbawione ciekawych atrakcji. Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat bardzo się to zmieniło. W Łodzi znajduje się bowiem cała masa interesujących, odnowionych zabytków, pubów i kawiarni o oryginalnym charakterze, ale też takich instytucji kultury jak muzea, galerie sztuki czy teatry. I to właśnie temat teatry Łódź chcielibyśmy dziś mocniej zgłębić. Miasto włókniarzy posiada bowiem naprawdę dużo takich placówek, w tym te młode, które zachwycają swoją świeżością i niepowtarzalnością.
Jakie teatry w Łodzi istnieją od dawna?
Czy wiecie, jakie miejsce uznawane jest za najstarszy teatr łódzki? To ten imienia Stefana Jaracza, istniejący już od 1888 roku. Znajduje się on przy ulicy Jaracza 27, całkiem niedaleko bardzo popularnej ulicy Piotrkowskiej. Inne teatry łódzkie, które mają bardzo długą i ciekawą tradycję, to także Teatr Wielki zlokalizowany przy placu Dąbrowskiego, Teatr Nowy imienia Kazimierza Dejmka (mieści się przy ulicy Zachodniej 93), Teatr Muzyczny przy ulicy Północnej 47/51 czy Teatr Lalek Arlekin imienia Henryka Ryla, który znajdziemy pod adresem aleja 1-go Maja 2. Te i inne teatry Łódź, które istnieją już od przynajmniej kilkudziesięciu lat, mogą się poszczycić zarówno ciekawymi, uwielbianymi przez widzów sztukami, jak i stałą, wierną im widownią.
Młode łódzkie teatry – świeże spojrzenie na sztukę
Wielu twórców teatralnych – aktorów, reżyserów, scenografów – szuka swojej własnej, nie utartej jeszcze przez nikogo drogi artystycznej. Efektem ich poszukiwań są nowe miejsca, które doskonale uzupełniają scenę teatralną miasta. Na uwagę zasługuje tu między innymi Teatr Maćkowiaka. Łódź przyjęła go bardzo ciepło, gdyż sam artysta związany jest z lokalną sceną od wielu lat.
Warto podkreślić, że Teatr Kamila Maćkowiaka z Łodzi nie miał do tej pory jednej, stałej siedziby. Początkowo jego sztuki można było oglądać w lokalu mieszczącym się przy ulicy Sienkiewicza 55. Później łódzcy aktorzy wystawiali swoje sztuki między innymi w lokalnym Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie czy w łódzkiej przestrzeni Sceny Monopolis.
Dla wiernych miłośników, którzy kochają tę instytucję kultury, to jednak nie problem. Śledzą oni bowiem w mediach oraz w internecie łódzki Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka i podążają za nim krok w krok. Bo miłości do sztuki nie da się ograniczyć jednymi, ściśle ustalonymi murami.