Upadek może zdarzyć się osobie w każdym wieku, jednak u seniorów zdarza się wyjątkowo często, a ponadto wiąże się z większym niebezpieczeństwem. Według luźnych statystyk narażone są zwłaszcza osoby po 80 roku życia. Często po upadku potrzebują one stałej opieki osoby trzeci. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przypadki potknięcia się oraz jak można temu zapobiegać.

Przyczyny upadku osób starszych

Wyróżnić można wiele różnych przyczyn upadków u osób w starszym wieku – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zalicza się do nich między innymi upośledzenie wzroku, spadek ciśnienia tętniczego, pogorszenie funkcji poznawczych czy osłabienie siły mięśniowej. Zewnętrzne przyczyny upadku obejmują głównie niefunkcjonalnie rozmieszczenie przedmiotów w mieszkaniu lub ogólnie niedopasowanie przestrzeni do potrzeb seniora. Co najczęściej powoduje upadek w domu? Na przykład wysokie progi, nierówne powierzchnie, strome schody czy nieodpowiednie umeblowanie. Przyczyną upadku bywa śliska podłoga, wanna lub brodzik oraz luźne dywaniki znajdujące się na podłodze. Nie mniejsze znaczenie ma słabe oświetlenie mieszkania, meble bez poręczy, zbyt wysokie lub niskie łóżko oraz brak uchwytów pod prysznicem czy przy toalecie. Jak widać, najczęściej do upadku starszych osób dochodzi w domu – w niemal 30% podczas wstawania lub siadania oraz w przypadku 2/3 przypadków podczas chodzenia. Nie znaczy to, że poza domem senior może czuć się bezpiecznie – przestrzeń miejska, gdzie znajdują się dziurawe chodniki czy wysokie krawężniki również jest niebezpieczna.

Jak zapobiegać upadkom?

Upadki u seniora mogą stwarzać zagrożenie zdrowia lub życia. Niekiedy osoba starsza doznaje zespołu poupadkowego i zmniejsza się jej aktywność fizyczna nawet na kilka miesięcy. Jeżeli senior w skutek nieprzyjemnego zdarzenia zostaje unieruchomiony, ma to negatywne skutki dla jego organizmu – może powodować problemy z krążeniem, zatorowość płucną lub zwiotczenie mięśni. Podczas wypadku nierzadko dochodzi do wstrząśnienia mózgu lub złamania. Jak więc im zapobiegać? Przede wszystkim należy ocenić warunki domowe pod kątem zagrożeń upadkiem. Pożądane jest zapewnienie seniorowi odpowiedniego sprzętu pomocniczego oraz stabilnego obuwia. Warto zabezpieczyć schody, łóżko i urządzenia sanitarne poręczami i uchwytami. Ponadto należy zapewnić seniorowi bezpieczne obuwie, które ma specjalną podeszwę, zmniejszającą ryzyko upadku. Warto również zapewniać starszej osobie codzienną dawkę ruchu – na przykład chodząc na spacery. Pamiętajcie, że jeśli już wydarzy się nieszczęście i musimy radzić sobie z konsekwencjami upadku osoby starszej, warto zwrócić się do instytucji jaką jest ośrodek rehabilitacji ortopedycznej Łódź. To profesjonalna placówka, która zapewnia kompleksowe usługi z zakresu rehabilitacji ruchowej, przez co nasz Senior, ma większe szanse wrócić do sprawności sprzed wypadku w zdecydowanie szybszym tempie.