Zauważyłeś, że senior, którym się opiekujesz, coraz częściej odmawia spożywania posiłków? Niechęć od jedzenia utrzymuje się u niego przez dłuższy czas, co zaczyna wzbudzać Twój niepokój? To powszechny problem u osób w starszym wieku, którego jednak nie powinno się lekceważyć. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby dzięki odpowiedniej reakcji zahamować utratę łaknienia oraz pomóc podopiecznemu w odzyskaniu apetytu.

Brak apetytu u starszych osób – co musisz wiedzieć?

Wraz z upływem lat, u starszych osób pogarsza się stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego – często obejmuje to także utratę apetytu. Może to przyczynić się do osłabienia oraz gwałtownej utraty wagi, co często budzi duży niepokój u opiekunów. Tak naprawdę, malejący apetyt u seniorów jest zjawiskiem fizjologiczny. Skąd się bierze? Im człowiek jest starszy, tym jego metabolizm wolniej pracuje – dotyczy to zwłaszcza osób leżących, które mają mało ruch każdego dnia, więc ich ośrodek głodu i sytości nie jest odpowiednio stymulowany. Przyjmowanie dużej ilości leków również może przyczyniać się do zaburzeń węchu i smaku, przez co senior traci przyjemność ze spożywania nawet lubianych przez siebie posiłków. Osobom w starszym wieku nierzadko towarzyszy obniżony nastrój i depresja oraz problemy z uzębieniem, co również wpływa na apetyt.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu?

Brak apetytu u seniorów nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może doprowadzić do niedożywienia i anoreksji, a tym samym innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jak więc temu zapobiegać? Na samym początku postaraj się szczerze porozmawiać z podopiecznym i zapytać o preferowaną formę podawania posiłków lub ulubione składniki. Ważna jest też atmosfera podczas jedzenia – być może potrzebuje pomocy w spożywaniu posiłków lub nie lubi jeść samotnie. Warto też przygotowywać posiłki lekkostrawne oraz zmniejszać ich porcję. Starsza osoba powinna jeść około 5-6 dań dziennie w odstępach kilkugodzinnych. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie potraw duszonych i gotowanych, które są dodatkowo wzbogacone o intensywne w zapachu przyprawy, na przykład bazylia, kolendra czy majeranek. Jeżeli jest to możliwe, można przed podaniem obiadu zorganizować wspólny spacer, ponieważ aktywność fizyczna stymuluje ośrodek głodu. Niemniej ważna jest atrakcyjność potraw – powinny one być nie tylko smaczne, ale też estetycznie podane.