Piękna, zadbana cera jest naszą wizytówką. Nawet bowiem zimą, gdy zakładamy grube kurtki, czapki, rękawiczki i szaliki ona cały czas pozostaje odkryta, doskonale widoczna. Dlatego też o tę część naszego ciała trzeba szczególnie dbać. Czy wiesz, jakie witaminy na ładną cerę stosować? Czy masz świadomość tego, które z nich należy włączyć do codziennej diety i zabiegów pielęgnacyjnych? I dlaczego właśnie te, a nie inne? Zapytaliśmy zaprzyjaźnionych specjalistów i na podstawie ich odpowiedzi przygotowaliśmy dla Was poniższy poradnik.

Jakie witaminy na piękną cerę są najważniejsze?

Zacznijmy od początku alfabetu, czyli od witaminy A. Jak wpływa ona na skórę na naszej twarzy? Witamina A na cerę (często określana jako retinol) znacznie spowalnia procesy starzeniowe. Jej zadaniem jest odmłodzenie naszego naskórka, zwiększenie wytwarzania przez niego elastyny oraz kolagenu. W efekcie tych działań cera staje się gładsza i jędrniejsza, a zmarszczki zostają spłycone. Co więcej, warto ją stosować gdy szukamy odpowiedni na pytanie: jakie witaminy na cerę trądzikową. Przyspiesza ona bowiem gojenie się ran i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Druga litera alfabetu to B. Witamina B na cerę jest odpowiedzialna za prawidłowe procesy regeneracji naskórka, zmniejszenie poziomu jego rogowacenia (B2), a także za prawidłowe nawilżenie skóry (B3)

Jakie witaminy na poprawę cery warto dołączyć do dwóch powyższych? Na pewno witaminę C często nazywaną kwasem askorbinowym. Jest to genialny przeciwutleniacz chroniący wrażliwą skórę twarzy przed działaniem wolnych rodników. Jego zadaniem jest również sprawienie, że skóra będzie lepiej ukrwiona, a substancje odżywcze będą do niej przenikały łatwiej. Inne zalety, jakie ma witamina C na skórę twarzy, to rozjaśnianie cery, spłycanie zmarszczek oraz wzmocnienie naturalnej produkcji kwasu hialuronowego.

A jak działa witamina D na skórę twarzy? Znacznie poprawia napięcie cery. Wspomaga jej naturalne procesy złuszczające i regenerujące. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Latem sporo tej witaminy dostajemy od słońca. Jednak zimą konieczne jest jest uzupełnianie za pomocą suplementów.

Na końcu zestawienia: witaminy dla cery, chcemy powiedzieć kilka słów o witaminie E, która niezwykle często określana jest jako witamina młodości. Jej głównym zadaniem dla naszej skóry jest bowiem spowolnienie procesów starzenia, a to wszystko przez blokowanie rozwijania się wolnych rodników. Dodatkowo witamina E na cerę doskonale ujędrnia i nawilża.