Tęsknisz za wakacyjną swobodą? Marzysz, żeby znowu poczuć letnią i odświeżającą bryzę? Jeśli chodzi o wystrój wnętrza, cenisz sobie wygodę i klasyczne wyposażenie? W takim razie styl hampton to coś dla Ciebie! Nie jest on zbyt często spotykany w naszych stronach, ponieważ pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z miasteczka nazywanego East Hampton, które zlokalizowane jest na Long Island. Charakteryzuje się elegancją, a do tego jest przytulny i wprowadza do wnętrza powiew świeżości. Dowiedz się o nim nieco więcej!

Styl Hampton –  co musisz o nim wiedzieć?

Long Island to malownicza okolica, słynąca nie tylko z pięknych plaż, ale także z doskonale urządzonych mieszkań. Esencję tego stylu stanowią więc przytłumione kolory, które kojarzą się z błękitem wody, piaskiem, czy bielą morskiej piany. Wnętrze urządzone w tym stylu może być super luksusowe albo bardziej minimalistyczne czy przytulne, a także utrzymane w ciepłych lub chłodnych odcieniach – wszystko zależy od upodobań mieszkańców, którzy mają spore pole do popisu. Jakie kolory są obecne w mieszkaniach? Oprócz błękitu i bieli, mogą to być przydymione brązy – na przykład takie zaczerpnięte z tzw. drift wood, czyli wyrzuconego na brzeg morza drewna wytrawionego przez sól. W stylu tym obecne są naturalne materiały, na przykład trawa morska, len, drewno, kamień czy wiklina. Większość elementów utrzymanych jest w prostych, klasycznych formach. Nie brakuje symetrii, miękkich linii oraz wszechobecnego naturalnego światła. Kolejna ważna cecha charakterystyczna stylu Hampton to  dużo przestrzeni, co sprawia, że nie sprawdzi się on w małych i ciemnych mieszkaniach

Styl Hampton we wnętrzach – główne zasady

Chciałbyś urządzić swoje wnętrze w stylu Hampton? Poznaj główne zasady, o których powinieneś pamiętać. Pierwszą z nich jest staranny dobór kolorów. Powinny one być rozbielone, przytłumione i zgaszone. Podstawą jest biel oraz różne odcienie beżu i szarości. Aby nieco przełamać stonowaną aranżację, możesz postawić na dodatki utrzymane w odcieniach takich jak granat, koral, szmaragd, turkus czy czerwień. Zanim zdecydujesz się na urządzenie mieszkania w tym stylu, przemyśl czy sprawdzi się on w Twoim domu. Jeżeli nie dysponujesz pomieszczeniami o dużej powierzchni, wysokimi sufitami i dużymi oknami, być może to nie będzie najlepszy wybór. Alternatywą może być pozbycie się zbędnych dodatków i mebli, przez co wnętrze będzie wyglądać na bardziej przestronne. Nie oznacza to, że należy pozbyć się wszystkich dodatków, jednak zamiast wielu skumulowanych drobiazgów postaw na jedną ozdobę w centralnym miejscu – na przykład dużą stołową lampę.