Zanim odpowiemy na powyższe pytanie dowiedzmy się, jakie jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłych mężczyzn i kobiet uprawiających umiarkowaną aktywność fizyczną. Dla pań przyjmuje się tu wartość na poziomie 1600-2400 kcal, dla panów – w zakresie 2000-3000 kcal. Dokładne wartości zależą tu od wieku, stanu zdrowia i sposobu życia. Możemy więc bez obaw założyć, że dla kobiet tytułowa dieta będzie to dieta 2500 kcal na przytycie, zaś dla panów może być ona działaniem redukującym masę ciała.

Oczywiście zupełnie inaczej rzecz się ma jeśli chodzi o sportowców i osoby wykonujące cięższe, fizyczne prace. Ich zapotrzebowanie energetyczne będzie znacząco większe od tego podanego wyżej, a więc i dieta 2500 kalorii przyniesie zupełnie inne efekty niż w przypadku ludzi nieaktywnych fizycznie.

Prosta dieta 2500 kcal – jak powinna wyglądać?

Mimo, że wartość energetyczna omawianych jadłospisów jest spora nie znaczy to wcale, że mają być one niezdrowe. Wręcz przeciwnie, muszą być one zbilansowane pod kątem rodzaju i ilości składników odżywczych oraz idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Przykładowa dieta 2500 kcal będzie wyglądała następująco. Na śniadanie zjedzmy 6 łyżek płatków owsianych z gruszką, ziarnami słonecznika i cynamonem, zalanych szklanką mleka. Jeśli jest to dieta na masę 2500 kcal, płatków możemy dać nieco więcej. Propozycja na drugie śniadanie to klasyczne, ryżowe wafle i położony na nich twarożek z jogurtem naturalnym, kiełkami rzodkiewki i pokrojoną drobno papryką.

A co na obiad zakłada dieta redukcyjna 2500 kcal? Dobrym wyborem będzie proste leczo, w składzie którego umieścimy mięso z kurczaka, cukinię, paprykę, groszek konserwowy, pomidory, czosnek cebulę, oliwę i ulubione przyprawy. Do tego dodajmy ugotowany, brązowy ryż.

Zarówno dieta pudełkowa 2500 kcal, jak i ta w której przygotowujemy wszystko sami w domu, musi zawierać mały podwieczorek. Fanom słodkości proponujemy w jego ramach jogurt z rodzynkami, cynamonem i surowym jabłkiem. By natomiast dobrze zakończyć dzień, dieta 2500 kcal dla mężczyzn i kobiet może się oprzeć o kanapki na chlebie pełnoziarnistym. Połóżmy na nie plasterki surowego awokado oraz pastę z tuńczyka, pomidorów suszonych, soku z cytryny, natki pietruszki i przypraw. Jak więc widać, przykładowa dieta 2500 kcal może być bardzo ciekawa, różnorodna, ale przede wszystkim w pełni zdrowa. Wcale nie musimy włączać do niej ciężkich potraw by osiągnąć zakładaną ilość spożytych dziennie kalorii. Życzymy powodzenia!